Prace konkursowe

 • Przyjaźni ludzie fundacji ,,Przyjazny Dom

  Przyjaźni ludzie fundacji ,,Przyjazny Dom"

  dodano: 05/31/15 | 22:55

  autor: Kamila Chrąchol

  Niepełnosprawność intelektualna jest prawdopodobnie obarczona największą liczbą mitów i stereotypów, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistymi cechami indywidualnych osób.- Takimi słowami swoją działalność opisuje Fundacja Przyjazny Dom im.Stanisława Jabłonki we Wrocławiu. Często stereotypy dyktują różne krzywdzące opinie na temat osób dotkniętych niepełnosprawnością. Przez społeczeństwo uważane są czasami za jednostki kalekie, ,,ułomne", a nawet niebezpieczne.

  Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą psychiczną! Jest ona najczęściej wrodzona- wtedy w większości dochodzi również to różnego stopnia niedorozwoju fizycznego, co jest przyczyną stygmatyzacji społecznej lub jest wynikiem bardziej skomplikowanego, złożonego urazu.

  Dzieli się ona na cztery stopnie: głęboki, znaczny, umiarkowany i lekki. O ile ludzie zaliczający się do pierwszej grupy potrzebują wsparcia i opieki wolontariuszy i lekarzy, tak osoby z grupy czwartej często bez problemu fukcjonują i odnajdują się w społeczeństwie. Trzeba pamiętać, że są to ludzie tacy sami jak my, z takimi samymi potrzebami i marzeniami.

  Fundacja Przyjazny Dom powstała w roku 2005. Zajmuje się opieką nad osobami niesprawnymi w różnym stopniu, zarówno dzienną jak i stałą - szczególnie ze względu na osoby, które w pewnym momencie swojego życia straciły kogoś bliskiego, a równocześnie jedynego opiekuna. Dom Pomocy Społecznej stara się zapewnić mieszkańcom warunki zbliżone do domowych, a każdy z nich ma zapewnione 100% uwagi.

  Oprócz tego prowadzi przeróżne projekty i warsztaty. W osobach niepełnosprawnych drzemią spore pokłady talentu, a zajęcia sprawiają z pewnością że dni stają się dla nich mniej monotonne i mają możliwość ciągłego rozwoju. Jednym z projektów prowadzonych przez fundacje są zajęcia dla dzieci i młodzieży min. w Teatrze Lalek we Wrocławiu. Wolonatriusze wskazują na rzeczy, które łączą nas wszystkich, bez znaczenia kim jesteśmy, a także uczą posługiwania się specjalistycznym sprzętem i np. nauki języka migowego.

  Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki prowadzi obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy „Okuliki”, Dom Pomocy Społecznej oraz Mieszkanie Chronione"
 • IV PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI W JĘZYKU NIEMIECKIM

  IV PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI W JĘZYKU NIEMIECKIM

  dodano: 05/31/15 | 22:44

  autor: Natalia Grzyb

  Przegląd odbył się 27.05.2014 w Centrum Sztuki IMPART przy ulicy Mazowieckiej 17. Był to już IV PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI W JĘZYKU NIEMIECKIM organizowany był w ramach projektu Młodzi Obywatele Kultury. Przegląd organizowane jest przez Przedszkole nr 71 : Chatka Małego Skrzatka " z którym nasze gimnazjum współpracuje. Uczniowie liceów oraz gimnazjów, a także przedszkolaki prezentowali przedstawienia teatralne, interpretacje wierszy, piosenki oraz etiudy w języku niemieckim. Wszyscy podeszli z wielkim entuzjazmem do tego przedsięwzięcia, a ich występy były niezapomniane.
 • Instytut Konfucjusza

  Instytut Konfucjusza

  dodano: 05/31/15 | 22:33

  autor: Irena Drużyłowska

  Instytut Konfucjusza to jednostka Uniwersytetu Wrocławskiego, która została oficjalnie otwarta w 2008 roku. Znajduje się przy ulicy Księcia Witolda 47. Głównym zadaniem Instytutu jest przybliżanie kultury i języka chińskiego. Organizuje on kursy języka, projekcje chińskich filmów, oraz wieczory chińskie. Każdy z takich wieczorów jest poświęcony innemu aspektowi chińskiej tradycji. Na całym świecie jest ok. 300 tego typu placówek.
 • Wrocławski rynek centrum kulturalnym Wrocławia!

  Wrocławski rynek centrum kulturalnym Wrocławia!

  dodano: 05/31/15 | 22:25

  autor: Julita Teklak

  Od 24 maja do 24 czerwca na wrocławskim rynku odbywa się Jarmark Świętojański. Noc Świętojańska jest magiczna. Możemy się wtedy spodziewać wszystkiego- wróżek, czarów i wszechobecnej magii. ;) To właśnie ona była inspiracją do stworzenia tego jarmarku. Na rynku wystawiane są kramy z różnymi produktami z wielu stron świata. Możemy wtedy spróbować węgierskiego Kurtoszkołacza czy popularnych na niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych owoców w czekoladzie. Dostępne są także zagraniczne sery oraz wędliny kuszące aromatem. Niesamowity klimat jarmarku przyciąga wielu Wrocławian oraz rzeszę turystów. Koniecznie musicie sami się przekonać, dlaczego tak jest!
 • Helfy, czyli kosmetyki całego świata w jednym miejscu!

  Helfy, czyli kosmetyki całego świata w jednym miejscu!

  dodano: 05/31/15 | 22:23

  autor: Aleksandra Olszewska

  Helfy jest to miejsce gdzie odnajdziemy kosmetyki praktycznie z całego świata m.in Indii, Rosji, Francji, właśnie to czyni je wielokulturowym. Coraz więcej ludzi rezygnuje z drogeryjnych kosmetyków na rzecz naturalnych lub egzotycznych, które możemy znaleźć w Helfy. Tu dowiemy się też o naturalnych składnikach pochodzących z tych miejsc, będących podstawą regionalnych kosmetyków jak na przykład olej kokosowy z Indii.
 • #Bratwursty

  #Bratwursty

  dodano: 05/31/15 | 22:13

  autor: Julita Teklak

  Siedziba knajpki Bratwursty znajduje się na ulicy szewskiej 24/26, jednak najbardziej znane są Trucki. Wozy z jedzeniem stoją w różnych miejscach Wrocławia w zależności od dnia. Niedawno Truck pojawił się w Strefie Kibica przy Hali Stulecia. Bratwursty oferują szeroki wybór różnego rodzaju kiełbasek i serów zamkniętych w świeżych, grillowanych bułeczkach. Całość przyjmuje niesamowity klimat, kiedy możemy spróbować niemieckiego przysmaku w różnych miejscach każdego dnia. Bratwursty obsługują też wiele wrocławskich wydarzeń kulturalnych. Aby dowiedzieć się, gdzie będą następnego dnia, wystarczy zajrzeć na ich Facebooka. Przenieśmy się do naszych sąsiadów, będąc we Wrocławiu!
 • Pałac Królewski -Noc Muzeów

  Pałac Królewski -Noc Muzeów

  dodano: 05/31/15 | 22:06

  autor: Marta Frontczak

  Podczas zwiedzania muzeów na Nocy muzeów nie mogłyśmy przeoczyć Pałacu królewskiego. Stanowił on kiedyś rezydencję ruskich królów z dynastii Hohenzollerów. Mogliśmy tam zaobserwować dawne budownictwo, ogrodnictwo i wystrój wnętrz. Antyki raz inne zabytkowe przedmioty związane z tą rodziny. Mieści się on przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w obszarze potocznie zwanym dziś Dzielnicą Czterech Wyznań.

Nasi partnerzy Wszyscy partnerzy

WSPARCIE Zobacz więcej

informacja_dla_ngo1.png