Polityka Ochrony Dzieci
Polityka ochrony dzieci w Fundacji WrOpenUp
I Wdrażanie Polityki
– Fundacja WrOpenUp wdraża Politykę Ochrony Dzieci i Młodzieży w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z oferty Fundacji, zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
– Fundacja WrOpenUp działa na rzecz różnych grup społecznych, kierując się zasadami szacunku i zaufania, a priorytetem w działaniach na rzecz dzieci jest ich dobro. Zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, dziecko to każda osoba poniżej 18. roku życia, chyba że lokalne prawo stanowi inaczej.
– Fundacja promuje zasady ochrony dzieci wśród partnerów, wolontariuszy, sponsorów i innych współpracowników.
– Polityka obejmuje wszystkie działania Fundacji, w tym warsztaty, szkolenia, konferencje oraz projekty edukacyjne.
– Standardy ochrony dzieci muszą być przestrzegane przez wszystkich współpracowników.
II Formy krzywdzenia dziecka to:
- Przemoc fizyczna– Dziecko doznaje fizycznej krzywdy lub jest nią zagrożone na skutek działań lub zaniechań ze strony osoby odpowiedzialnej, co może być jednorazowe lub powtarzalne.
- Przemoc psychiczna– Przewlekłe szkodliwe interakcje między dzieckiem a opiekunem, obejmujące m.in. wrogość, obwinianie, odrzucanie, zaniedbywanie emocjonalne oraz nieodpowiednie relacje rozwojowe.
- Wykorzystywanie seksualne– Dziecko jest angażowane w aktywności seksualne, których nie rozumie lub na które nie może się świadomie zgodzić, również w kontekście relacji władzy lub zależności.
- Zaniedbywanie – Niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka, co prowadzi do problemów zdrowotnych lub rozwojowych.
III Zasady bezpiecznej relacji w Fundacji WrOpenUp
- Rekrutacja uczniów odbywa się poprzez nauczycieli
- Wolontariusze i współpracownicy nie pozostają sami z dziećmi. Warsztaty prowadzone są przez co najmniej dwóch wolontariuszy i koordynatora z firmy partnerskiej.
- W nagłych przypadkach koordynator projektów kontaktuje się z uczniami (za zgodą rodziców) za pomocą telefonu, SMS lub komunikatorów.
- Pracownicy i współpracownicy kontaktują się z dziećmi wyłącznie za pomocą służbowych kanałów komunikacji, prywatne kanały są zabronione.
- Pracownicy i wolontariusze zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi, działając i komunikując się z nimi adekwatnie do sytuacji, wieku i stopnia rozwoju.
- Komunikacja z małoletnim powinna się odbywać w sposób, który nie będzie go zawstydzać, lekceważyć ani obrażać.
- Pracownicy i wolontariusze nie mogą krzyczeć na małoletniego, mogą podnieść głos, jedynie wtedy, gdy wymaga tego ochrona bezpieczeństwa lub życia małoletniego.
- Małoletni w jasny sposób może uzyskać informacje o osobie, której może zgłosić niewłaściwe zachowanie osoby prowadzącej zajęcia z ramienia Fundacji oraz ma prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji na zgłoszenie. Osobą tą jest koordynator projektu lub członkowie zarządu fundacji – pod adresem office@wropenup.com lub numerem telefonu 606 128 951. Pracownicy i wolontariusze będą informować małoletnich o formach zgłaszania sytuacji, w których czują się niekomfortowo.
- Pracownicy i wolontariusze są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania osoby, z którą małoletni mogą porozmawiać, celem uzyskania pomocy lub podjęcia reakcji na niewłaściwe zachowanie.
- Zarząd i koordynator projektów Fundacji WrOpenUp, organizując wydarzenie (np. spotkanie, szkolenie, warsztat itp.) dla dzieci i młodzieży, przed dopuszczeniem danej osoby do jego poprowadzenia, ma obowiązek zweryfikować czy ta osoba figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez właściwego ministra.
- Osoba, która ma poprowadzić wydarzenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym jest zobowiązana do dostarczenia Fundacji bądź podmiotowi, który współpracuje z Fundacją, zaświadczenia Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. W przypadku, gdy uzyskanie przez daną osobę takiego zaświadczenia jest niemożliwe bądź znacząco utrudnione, stosuje się zasady określone w art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Gdy okaże się, że osoba nie figuruje w rejestrze, organizator wydarzenia wykonuje notatkę o braku figurowania w rejestrze, którą następnie podpisuje
- Gdy okaże się, że osoba figuruje w Rejestrze – organizatorowi nie wolno z taką osobą zawierać umowy, w wyniku której miałaby jakikolwiek kontakt z dziećmi i młodzieżą w wydarzeniach organizowanych przez Fundację WrOpenUp
- Niedozwolone są zachowania względem dzieci, które Upokarzają, poniżają lub są przemocą fizyczną, psychiczną lub seksualną wobec dzieci.
- Niedozwolone jest podawanie dzieciom alkoholu, leków lub środków psychoaktywnych.
- Niedozwolone jest uczestnictwo w czynnościach niezgodnych z prawem
- Nawiązywanie relacji seksualnych z dziećmi oraz zachowania seksualnie prowokacyjne.
- Spanie w jednym pokoju z dzieckiem oraz podróżowanie z dzieckiem bez opiekuna (z wyjątkiem grupowych przejazdów).
- Każdy kontakt fizyczny musi być związany z naturalnymi aktywnościami warsztatowymi lub zabawami.
- Za realizację obowiązków określonych w niniejszym punkcie Polityki Ochrony Dzieci i Młodzieży odpowiada Zarząd Fundacji, który może upoważnić do tego pracownika bądź współpracownika Fundacji.
- Fundacja podejmuje działania w przypadku podejrzeń o krzywdzenie dzieci lub zagrożenia ich zdrowia i życia.
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia pracownik i wolontariusz ma obowiązek sporządzić notatkę służbową i poinformować zarząd Fundacji. Przekazanie danych dziecka musi odbywać się zgodnie z RODO i w poszanowaniu zasad poufności.
- Pracownik lub współpracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu zawiadamia służby a następnie wypełnia kartę interwencji.
- Informacje o krzywdzeniu dziecka są objęte tajemnicą, z wyjątkiem przekazania ich odpowiednim instytucjom w ramach interwencji.
- Jeśli zgłoszenie dotyczy pracownika lub wolontariusza, zostaje on odsunięty od kontaktu z dziećmi do czasu wyjaśnienia sprawy.
IV W standardach określa się w szczególności:
1) zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
2) zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
3) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”;
4) zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności; 6) zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
6) osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia; ©Kancelaria Sejmu s. 18/42 2024-09-05 8) sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego. Standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie. Podmioty mają obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
Fudancja WrOpenUp udostępnia standardy na swojej stronie internetowej oraz wywieszone w widocznym miejscu w swoim lokalu, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich. Wersja skrócona zawiera informacje istotne dla małoletnich.
V Wdrożenie Polityki w życie
- Polityka Ochrony Dzieci wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 2024.
- Zarząd Fundacji WrOpenUp jest odpowiedzialny za nadzór nad wdrażaniem i stosowaniem Polityki Ochrony Dzieci.
- W zakresie nieuregulowanym w niniejszej Polityce, zastosowanie znajdują przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym w szczególności ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r. poz. 560).