Polityka Ochrony Dzieci

I Preambuła 

Zgodnie z obowiązkiem nałożonym w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 poz. 560 ) Fundacja WrOpenUp wprowadza niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej jako: Standardy) w celu zapewnienia małoletnim możliwości korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej WrOpenUp w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy, wolny od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji, z poszanowaniem ich praw i godności. Placówka reaguje również na zauważone przypadki przemocy wobec dzieci poza nią, zgłaszając to odpowiednim organom. 

Fundacja WrOpenUp to organizacja działająca na rzecz różnych grup społecznych w oparciu o zasady szacunku i zaufania do ich odbiorców. Prowadząc działania na rzecz dzieci, kierujemy się ich dobrem. W oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka, definiujemy dziecko jako każdą istotę ludzką poniżej osiemnastego roku życia, chyba że zgodnie z prawem właściwym dla danego dziecka wiek pełnoletności zostanie osiągnięty wcześniej. 

W Fundacji WrOpenUp standardy i procedury są wdrażane i egzekwowane w celu zapewnienia najwyższego możliwego poziomu ochrony dzieci we wszystkich działaniach i projektach. Promujemy dobro i ochronę dzieci wśród partnerów, koordynatorów korporacyjnych wolontariuszy, sponsorów i innych podmiotów współpracujących. Naszym celem jest zapewnienie najwyższej możliwej ochrony dzieci i jasne przedstawienie osobom współpracującym z nami zasad, które muszą być przestrzegane. 

Polityka Ochrony Dzieci i Młodzieży Fundacji WrOpenUp zawiera  ramowe zasady, standardy i wytyczne, które mają na celu:

  1. Uwrażliwienie wszystkich pracowników i współpracowników Fundacji WrOpenUp na działania mające zapewniać ochronę przed krzywdzeniem wszystkich osób małoletnich, którzy w danym momencie znajdują się pod opieką pracownika lub współpracownika Fundacji WrOpenUp ;
  2. wskazanie działań i osób odpowiedzialnych w sytuacji naruszenia zasad ochrony dzieci i młodzieży przez pracowników i współpracowników Fundacji WrOpenUp ;
  3. podejmowanie adekwatnej interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci i/lub bezpośredniego zagrożenia ich zdrowia i życia;
  4. Znajomość i praktyczne stosowanie Polityki Ochrony Dzieci i Młodzieży jest obowiązkiem wszystkich pracowników i współpracowników Fundacji WrOpenUp, w szczególności osób pracujących bezpośrednio z dziećmi i młodzieżą.
  • Małoletni w jasny sposób może uzyskać informacji o osobie, której może zgłosić niewłaściwe zachowanie oraz ma prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji na zgłoszenie
  • Pracownicy i wolontariusze będą informować małoletnich o formach zgłaszania sytuacji, w których czują się niekomfortowo.


    5.
    Pracownicy i wolontariusze są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania osoby, z którą mogą porozmawiać celem uzyskania pomocy lub podjęcia reakcji na niewłaściwe zachowanie. 6. W przypadku potwierdzonego złamania zasad ochrony dzieci przez pracownika Fundacji WrOpenUp lub poracowników organizacji współpracujących z WrOpenUp, zostaje zerwana współpraca z tą osobą bez możliwości nawiązania współpracy w przyszłości. 
    7. W przypadku potwierdzenia złamania zasad ochrony dzieci, które jednocześnie są czynami zabronionymi przez polskie prawo, Zarząd Fundacji WrOpenUp lub osoba przez niego wskazana powiadamia Policję oraz opiekunów lub rodziców dziecka.

 Weryfikacja osób współpracujących z dziećmi w odpowiednim rejestrze

 

  • Zarząd i koordynator projektów Fundacji WrOpenUp, organizując wydarzenie (np. spotkanie, szkolenie, warsztat itp.) dla niepełnoletnich uczniów/uczennic ma obowiązek zweryfikować czy osoba mająca podczas wydarzenia kontakt z uczniami figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez właściwego ministra.
  • Gdy okaże się, że osoba nie figuruje w rejestrze, organizator wydarzenia wykonuje notatkę o braku figurowania w rejestrze, którą następnie podpisuje.
  • Gdy okaże się, że osoba figuruje w Rejestrze – organizatorowi nie wolno z taką osobą zawierać umowy, w wyniku której miałaby bezpośredni kontakt z niepełnoletnimi uczniami/uczennicami w wydarzeniach organizowanych przez Fundację WrOpenUp. 
×
advanced-floating-content-close-btn