Edycja 2013

Promowanie otwartości

Edycja w liczbach

0

Liczba szkół

0

Liczba uczniów

0

Liczba wolontariuszy

0

Liczba szkoleń

Nagroda

Zwycięzcy pojechali na dwie wyprawy i zobaczyli wspaniałe krainy – francuską Langwedocję (grupa młodsza) i marokański Atlas Mniejszy (grupa starsza). Posmakowali miejscowych dań – francuskich serów, pieczywa oraz marokańskiego tajin. Wsłuchiwali się w serce francuskich i marokańskich miast, odwiedzając Avignon i Montpellier oraz Agadir, Tafrout i małą górską osadę Tagdicht. Stawili czoła kanionowi Canion du Soucy, uprawiając kanioning. W Maroku zdobyli Jebel El Kest (2237 mnpm). Wraz z lokalną młodzieżą i dziećmi mieli okazję przeżyć coś wartościowego, co zapamiętają na całe życie – zachęcili mieszkańców Castries we Francji do twórczego obrazowania marzeń o kulturowej otwartości, a w maleńkim Tagdicht zorganizowali mini festyn, angażując dorosłych do wspólnego koncertowania i tańców.

W Wyprawach WrOpenUp wzięło udział łącznie 24 młodych ludzi. Była to unikatowa podróż w głąb siebie. Podróż odbyła się pod okiem doświadczonych coachów – Ewy Wrońskiej, Jacka Skrzypczyńskiego i Marka Guzowskiego, która pozwoliła rozwinąć otwartość i szacunek do nowych kultur. Młodzież skonfrontowała się z własnymi słabościami, barierami i kulturowymi stereotypami oraz przezwyciężyła je, stając się bardziej pewną siebie, silniejszą i otwartą na innych. Każdy miał okazję poczuć i doświadczyć pozytywnej wartości, prawdziwej otwartości kulturowej oraz nauczyć się działania w międzynarodowym środowisku.
Jak sami przyznali, doświadczyli emocji, chwil, pełnych kulturowych niuansów, których nie dało się sfotografować i których słowa, ułożone poprawnie na białej kartce papieru, nigdy nie oddadzą.

 

Celem wypraw było: 

 

zwiększenie otwartości kulturowej poprzez doświadczenie na własnej skórze działania stereotypów w trakcie bezpośredniego kontaktu z drugą kulturą i rówieśnikami z Francji oraz mieszkańcami marokańskich miasteczek i wsi 

zbudowanie fundamentów pod pełną otwartość kulturową poprzez wzmocnienie otwartości na samego siebie i otwartości na drugiego człowieka – w trakcie ćwiczeń rozwojowych oraz ekstremalnych doświadczeń outdoor 

rozwój kompetencji przywódczych, kierowania projektami oraz pracy zespołowej poprzez realizację codziennych zadań zespołowych oraz gier strategicznych, w tym gier w kontekście międzykulturowym. 

 

Konkurs

Uczestnicy pierwszej edycji konkursu WrOpenUp tworzyli mikrokampanie społeczne w mediach społecznościowych. Ich celem było promowanie otwartości – zgodnie z wartościami i celami naszej organizacji.

W ramach konkursowej mikrokampanii każda grupa uczestników kreowała własne wydarzenia, które dokumentowała na zdjęciach i filmikach, by później opublikować stworzoną przez siebie zawartość w serwisach społecznościowych (Facebook, Google+, Twitter, Youtube, WordPress).

Wybraliśmy taki sposób komunikacji, ponieważ zależało nam, by młodzież wykorzystywała te narzędzia, którymi posługuje się na co dzień, lecz tym razem nie dla rozrywki, a dla propagowania wartości i idei. W ten sposób kształcimy we WrOpenUp liderów i zachęcamy młodzież do przyjmowania postawy obywatelskiej i zabierania głosu w sprawach ważnych dla społeczności, w której żyją.

Opinie uczestników

– Teraz po powrocie do domu zaczynam utwierdzać się w przekonaniu, że był to jeden z najważniejszych okresów w moim życiu. Z pozytywnych odczuć najbardziej podobał mi się widok ludzi obdartych z masek i otoczek, którymi się na co dzień zasłaniamy. Cudownie było siedzieć w gronie ludzi otwartych i nierzadko do BÓLU szczerych. 

– Niesamowite przeżycie, które polecę każdemu. 

– Traktowaliśmy siebie jak partnerów i współpracowników, nie było tam stopni czy roli – wszyscy byliśmy równi. 

– Czegoś takiego jak ten wyjazd tak naprawdę nie da się opisać, nie da się zrelacjonować, to trzeba po prostu przeżyć. Zaczynając od poznawania samego siebie, cudownego dnia w Avignon, który pokazał nam tak naprawdę, że rządzą nami stereotypy, strach i nieśmiałość, a na pełnym emocji i adrenaliny canyoningu kończąc. 

– Przygoda, która na stałe zostawiła ślad w mojej glinie. 

– Najważniejszą sprawą dla mnie była akceptacja ludzi takim jakim jestem. Nie musiałem się niczego przed nimi wstydzić, udawać. Nie odrzuciliście mnie nawet po canyoningu i to będę pamiętał do końca życia. Dzięki! 

– Wyprawa WrOpenUp była najlepszym, co mogło mi się przytrafić. I choć każda chwila spędzona tam z Wami była wspaniała, to najlepiej wspominam nasze wspólne szczere rozmowy, otwarte zwierzania oraz integrację ze sobą nawzajem i ludźmi z Francji.