Edycja w liczbach
0
Liczba szkół
0
Liczba uczniów
0
Liczba wolontariuszy
0
Liczba szkoleń
Learn beyond borders
Wielokulturowa Mapa Wrocławia
Warsztaty: Trening kompetencji międzykulturowej został zrealizowany dla 91 uczniów
Liczba szkół
Liczba uczniów
Liczba wolontariuszy
Liczba szkoleń
Zadaniem uczestników drugiej edycji konkursu było stworzenie „Wielokulturowej Mapy Wrocławia”. Zespoły konkursowe tworzyły i promowały interaktywną mapę Wrocławia, pokazującą jego wielokulturowość. Mapa powstawała stopniowo, uczestnicy oznaczali miejsca, które są – lub były w przeszłości – związane z obcą kulturą. Publikowali wywiady, zdjęcia, filmy, promując swoje mapy w mediach społecznościowych.
W tej edycji nagrodą była możliwość zrealizowania filmu dokumentalnego, który następnie wyświetlaliśmy na specjalnym pokazie w Kinie Nowe Horyzonty. Dzięki współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego mogliśmy też promować efekty pracy wrocławskich uczniów na wyświetlaczach w MPK.
Powstały wówczas trzy szczególne filmy opowiadające historię mieszkańców Wrocławia o obcych korzeniach:
Zwycięzcami w grupie wiekowej gimnazjum został zespół Dzikie Wombaty z Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja oraz zespół Szanuję Nie Dyskryminuję z Gimnazjum nr 14 im. Hugona Kołłątaja.
Wśród szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono Zespół Catfish z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Zespół Outsight z VII Liceum przy ul. Kruczej.
Doświadczenie bycia inną nawet tam, gdzie się wcale obcą nie jest. O poszukiwaniu tożsamości opowiada bohaterka krótkometrażowego filmu „Amaka” Wrocławianka, córka Polki i Nigeryjczyka. Jej drogą stało się m. in. badanie przejawów dyskryminacji w języku, otrzymała prestiżowe stypendium Fullbrighta na swoje badania. Z Margaret Amaką Ohia rozmawiają uczniowie, autorzy filmu: Pola Janusz, Emilia Wach, Joanna Waraksa, Maciej Gąsiewicz i Rafał Rygiel.
Bohaterka dokumentu zrealizowanego przez Joannę Ciosek, Aleksandrę Olszewską i Sylwię Wilczyńską przyjechała do Wrocławia z Meksyku. Uważa, że Polacy rzadko się uśmiechają, bo w Polsce jest zimno. Latem to się zmienia. Veronica we Wrocławiu śpiewa. We wzruszający, ciepły sposób opowiada o swojej rodzinie, swoich doświadczeniach w odkrywaniu Wrocławia i poznawaniu jego mieszkańców.
Jedno z wielu podobnych miejsc we Wrocławiu. Można się tutaj zanurzyć w kulturze nieco odmiennej od naszej, poznawać ją stopniowo, nie opuszczając Wrocławia. „Enklawa” – krótkometrażowy film dokumentalny – opowiada o kulturze latynoskiej, o tym że kultura to przede wszystkim ludzie. Bohaterowie opowiadają o tym, że aby poznać i zrozumieć inną kulturę potrzebna jest otwartość i szacunek. Wysłuchali ich i nakręcili film Joanna Waczyńska i Błażej Szulecki.