Edycja 2015

Wielokulturowa Mapa Wrocławia

Warsztaty: Trening kompetencji międzykulturowej został zrealizowany dla 91 uczniów

Edycja w liczbach

0

Liczba szkół

0

Liczba uczniów

0

Liczba wolontariuszy

0

Liczba szkoleń

Konkurs

Zadaniem uczestników drugiej edycji konkursu było stworzenie „Wielokulturowej Mapy Wrocławia”. Zespoły konkursowe tworzyły i promowały interaktywną mapę Wrocławia, pokazującą jego wielokulturowość. Mapa powstawała stopniowo, uczestnicy oznaczali miejsca, które są – lub były w przeszłości – związane z obcą kulturą. Publikowali wywiady, zdjęcia, filmy, promując swoje mapy w mediach społecznościowych.    

Nagroda

W tej edycji nagrodą była możliwość zrealizowania filmu dokumentalnego, który następnie wyświetlaliśmy na specjalnym pokazie w Kinie Nowe Horyzonty. Dzięki współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego mogliśmy też promować efekty pracy wrocławskich uczniów na wyświetlaczach w MPK. 

Powstały wówczas trzy szczególne filmy opowiadające historię mieszkańców Wrocławia o obcych korzeniach: 

Laureaci

Zwycięzcami w grupie wiekowej gimnazjum został zespół Dzikie Wombaty z Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja oraz zespół Szanuję Nie Dyskryminuję z Gimnazjum nr 14 im. Hugona Kołłątaja.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono Zespół Catfish z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Zespół Outsight z VII Liceum przy ul. Kruczej.

Prace konkursowe

Amaka

Doświadczenie bycia inną nawet tam, gdzie się wcale obcą nie jest. O poszukiwaniu tożsamości opowiada bohaterka krótkometrażowego filmu „Amaka” Wrocławianka, córka Polki i Nigeryjczyka. Jej drogą stało się m. in. badanie przejawów dyskryminacji w języku, otrzymała prestiżowe stypendium Fullbrighta na swoje badania. Z Margaret Amaką Ohia rozmawiają uczniowie, autorzy filmu: Pola Janusz, Emilia Wach, Joanna Waraksa, Maciej Gąsiewicz i Rafał Rygiel. 

Veronica

Bohaterka dokumentu zrealizowanego przez Joannę Ciosek, Aleksandrę Olszewską i Sylwię Wilczyńską przyjechała do Wrocławia z Meksyku. Uważa, że Polacy rzadko się uśmiechają, bo w Polsce jest zimno. Latem to się zmienia. Veronica we Wrocławiu śpiewa. We wzruszający, ciepły sposób opowiada o swojej rodzinie, swoich doświadczeniach w odkrywaniu Wrocławia i poznawaniu jego mieszkańców. 

Enklawa

Jedno z wielu podobnych miejsc we Wrocławiu. Można się tutaj zanurzyć w kulturze nieco odmiennej od naszej, poznawać ją stopniowo, nie opuszczając Wrocławia. „Enklawa” – krótkometrażowy film dokumentalny – opowiada o kulturze latynoskiej, o tym że kultura to przede wszystkim ludzie. Bohaterowie opowiadają o tym, że aby poznać i zrozumieć inną kulturę potrzebna jest otwartość i szacunek. Wysłuchali ich i nakręcili film Joanna Waczyńska i Błażej Szulecki. 

×
advanced-floating-content-close-btn